English (UK)Hrvatski

Pomorci ugostili pjesnika

Mestric

U petak 18. svibnja 2018. u našoj školi u prepunoj Galeriji gostovao je pjesnik Tomislav Meštrić koji je svojim velikim opusom od devet zbirki pjesama značajno obogatio čakavsko pjesništvo. On piše čakavicom svoje rodne Kukljice. S našim učenicima podijelio je sjećanja na svoju ranu mladost i odrastanje na otoku, dolazak i školovanje u Zadru kao i razloge zbog kojih je počeo pisati. Osim pjesničke vrijednosti, bilo je to i predavanje o povijesti Zadra, ali i života na otoku, života od mora i uz more kao i o važnosti očuvanja vlastita dijalekta i fonda riječi koji će, ukoliko se ne zapiše, jednostavno nestati. Govorio je svoje stihove o moru i plovidbi, odrastanju uz oca pomorca, ali i nešto suvremenije stihove prožete humorom koji tematiziraju starost i konzumerizam.

Izvijestio:

Ivica Ušljebrka, prof.