Međubiskupijski susret maturanata

Mostar

Travanjsko sunce koje mami pupoljke da se rascvjeta naznačuje početak. Početak proljetne topline, najavu dužih dana, sunčanijih dana. I tako često nam se događa da zastanemo na trenutak ili dva samo udahnuti taj topli zrak pomiješan najavom novog godišnjeg doba. Početak… kraj… kažu da je svaki početak zapravo kraj nečeg a kraj novi početak. Svaki početak je težak, ispunjen strahom, sumnjom, golica dušu i tijelo, tjera nas da skočimo, koracnemo, napravimo pomak.  Svaki kraj je pomalo tužan, ispunjen proteklošću, tjera nas da pogledamo unatrag, uobličimo prošlost u uspomene. Dragi maturanti…dobro došli u život! U pravi život koji na vas čeka. Koji će biti pun izbora (teških i lakih), koji će biti pun odricanja (žrtve i suza) ali koji će biti, pazite sad ovo: lijep, predivan, neopisivo intenzivan. U kojem ćete graditi prvenstveno sami sebe, potom nova prijateljstva, nadograđivati i širiti znanje koje ste stjecali tokom srednjoškolskog obrazovanja. Život u kojem ćete steći zvanje, poziv, obitelj… život u kojem ćete osjetiti potrebu biti bolji, biti jači, biti snažniji, biti svoji, biti tu za druge, biti tu ili otići daleko, otići daleko i vratiti se natrag obogaćeni novim spoznajama i iskustvima.  Naši maturanti  koji su pod okriljem svojih razrednika i vjeroučitelja bili na izletu proteklog vikenda u Humcu, Mostaru i Međugorju znaju to. Možda baš ne posve 100% ali lagano uviđaju da je pred njima ispit zrelosti kojim će steći sigurnost za lakši skok u nepoznato. Molitvom, druženjem i pjesmom sve je lakše… sve je mrvicu živopisnije… i to su svojim pristojnim ponašanjem dokazali još jednom. U ranim jutarnjim satima napustili smo Zadar, posjetili franjevački samostan Sv. Ante Padovanskog, te prisustvovali na misi za maturante. Time smo obilježili 18. po redu susret mladih, njihovih vjeroučitelja i profesora. Sudjelovali su vjeroučenici s područja Zadarske nadbiskupije, Splitsko-makarske nadbiskupije, Šibenske i Dubrovačke biskupije. Susret je započeo duhovnom pripremom za euharistijsko slavlje. Maturanti su imali priliku pristupiti sakramentu pomirenja. Nakon misnog slavlja druženje maturanata nastavilo se u Mostaru i Međugorju. Ovim već tradicionalnim susretom, maturanti na novoj prekretnici života žele izraziti zahvalnost Bogu i svima koji su bili pomoć i podrška tijekom srednjoškolskog odgoja i obrazovanja.  Jednu školu ostavljate za sobom, a ona druga koja će vas svakodnevno testirati bez najave i vremenika - škola zvana život čeka na vas. Iskoristite je na način da ispišete stranice vrijedne spomena. I ne zaboravite na svoje profesore koji su bili tu uz vas i kad to niste željeli,  na svoje razredne kolege od kojih ste učili čak i onda kad su vas živcirali, svaka lekcija je vrijedna, posebice one koje ne nose naslove nastavnih cjeline. I ne zaboravite da ste temelje postavili u Pomorskoj školi koja je jednostavno prva. Mi i dalje imamo ista očekivanja od vas iako više nećete biti redni brojevi u našim E-dnevnicima. Očekivanja su vrlo jednostavna: Da budete prvi. Prvi u znanju, prvi u pomicanju trendova, prvi u pružanju pomoći svima koji to budu trebali. Neka vaša djela govore o vama, a sjećanja neka ostanu živa i jasna još dugo nakon što zatvorite ovo poglavlje svoga života.

Izvijestila, Ivana Milutin, mag.philol.croat.

Mostar1