English (UK)Hrvatski

LIDRANO 2017.

lidrano2

Nikada ne znaš kakve male poticaje umjetnici nose sa sobom, kakvo blago tapšanje po ramenu od kojih ruku, kakav izrezak iz života, kakvu riječ nade iz učiteljevih usta. Vjera u sebe je temelj svake nadarenosti, no upravo ti mali poticaji žbuka su koja održava čvrstoću toga temelja. Na tragu izražavanja neizrecivoga, samo umjetnost može svijetu snova udahnuti privid stvarnog života a stvarni život maštovito preobraziti u čudesan oblik snova. I ove godine 15. veljače, 2017. Benkovac je postao mjesto okupljanja za sve mlade umjetnike koji su dobili mogućnost predstaviti svoje radove. Lidrano 2017. je okupio pozamašan broj sudionika. Svečanim otvorenjem smotre u Gradskoj knjižnici u Benkovcu najavljeni su literarni, dramski i novinarski izričaji. Sudjelovalo je 14 škola, među kojima i Pomorska škola Zadar. Sudjelovali su učenici trećeg razreda (Nautički smjer, 3aN): Josip Orlović, i Nino Sutlović. Josip se predstavio proznim radom: Život srednjoškolca u kojem je na domišljat i kreativan način približio probleme, izazove i radosti s kojima se susreće jedan tipičan srednjoškolac. Priča je to koja je itekako zainteresirala sve nazočne njegove vršnjake a ni komisiju nije ostavio ravnodušnim, jer su ga jednoglasno predložili za dalje, tako će Josip dobiti priliku ove godine izlagati svoj rad na državnoj razini Lidrana. Naš drugi učenik je također prošao zapaženo, riječ je o Ninu Sutloviću koji se predstavio u istoj kategoriji literarnog izraza s lirskim pjesmama: More mati i Nana. Čakavica kao baza koju je Nino na vješt stilski način ukomponirao u zrelu lirsku pjesmu mnogo kazuje o ovom mladom pjesniku koji tragom hermetičnog izraza nejasnog svima sigurno korača najavljujući novu generaciju čakavaca koji se brusi i zadobiva formu nečega što bi moglo biti za koju godinu značajno. Dečki su pokazali sigurnost u nastupu, u jakoj konkurenciji dali su do znanja da njihovo vrijeme tek dolazi. Pod budnim okom mentora prof. Ivice Ušljebrke koji ih je pripremio za natjecanje uspjeh je bio zagarantiran jer su učenici došli neopterećeni rezultatom ali posve pripremljeni za dati najbolje od sebe. 

Umjetnost nikada ne prima svijet kakvim ga je našla, niti ga ostavlja takvim, ako samo jednom čovjeku izmami osmijeh njena funkcija je ostvarena, naši učenici koji se bave umjetnošću nam uvijek izazovu mnoštvo osmijeha, vjerujemo u njih i nadamo se da će nas i ubuduće razveseljavati svojim pisanim riječima…..

Izvijestila, Ivana Milutin, mag.philol.croat.

lidrano

lidrano3

lidrano1